Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için saç ekiminden 1 hafta önce vitamin ve kan sulandırıcı (aspirin, corasprin vb.) ilaçların kesilmesi gerekmektedir. Düzenli kullanılması gereken bir ilaç var ise bunun bilgisi saç ekim merkeziyle operasyondan önce kesinlikle paylaşılmalıdır. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığınız veya sürekli kullandığınız bir ilacınız var ise saç ekim operasyonuyla ilgili doktorunuza bilgi vermeniz ve onayını almanız gerekmektedir. Bu doğrultuda ilacınıza kaç gün ara verilmeniz gerektiği saç ekim merkezi ve doktorunuzun ortak görüşü ile karar verilmelidir.

Saç ekiminden önce herhangi bir vitamin eksikliği şüpheniz varsa mutlaka bir kan tahlili yaptırmanızı tavsiye ederiz. Genellikle saç köklerini etkileyen B12 vitamini, D vitamini, Demir, Folik Asit ve Çinko eksikliği saç ekiminin başarısında önemli bir faktördür.

Saç ekiminden 1 hafta önce Alkollü içecek tüketimi bırakılmalı, sigara kullanımı var ise mutlaka azaltılmalıdır. Eğer sizin açınızdan mümkün ise sigarayı bu süreçte bırakmak saç ekim sonucunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Saç ekimi operasyonundan önceki gece ve sabahında kahve tüketilmemesi saç ekim operasyonunda kanamanızı azaltacaktır.

Saç ekimi lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilecek ise operasyon sabahında hafif bir kahvaltı yapılması tavsiye edilir. Böylece operasyon sırasında şekerinizin düşmesini engelleyecektir.

Saç ekiminden sonra kıyafetlerinizden kaynaklı saç ekim alanına sürtünme olmaması için, operasyona gömlek ve fermuarlı giysiler ile gitmeniz tavsiye edilir. Saç ekim operasyonları 4 ile 8 saat aralığında sürebilmektedir bu nedenle rahat bulduğunuz kıyafetleri tercih etmeniz sizin konforunuz için önemlidir.

Saç ekimine girmeden önce saçlarınızda şekil verici, kozmetik amaçlı veya bakım amaçlı farklı bir kimyasal bulunması enfeksiyon riskini artırmaktadır. Bu nedenle operasyon sabahı duş alınmalı, saç bölgesi iyice temizlenmeli ve temiz bir saç yapısı ile operasyona gidilmelidir.

Kan yolu ile bulaşan bir rahatsızlığınız varsa mutlaka saç ekim merkezine bilgi verilmelidir.