SAÇ EKİMİ SONRASI KULLANILAN İLAÇLAR

Saç ekimi sürecinde saç nakli kısmı önemli olduğu kadar operasyon sonrasında ki süreç de çok önemlidir. Bu süreçte kullanılan ilaçlar:

* Ekilen saçların daha güçlü çıkmasını sağlar.

* Ekim sonrasında 10 ile 15 gün arasında ki şok dökülme dediğimiz süreçte dökülme oranını azaltır.

* Ekim yapılan bölgede daha önce var olan saçların kalitesini artırarak daha dolgun bir görünüm sağlar.

KULLANILAN İLAÇLAR

Xpecia Tablet:

Saç dökülmesi sorununa yönelik yapılmış en iyi sonuç veren ilaçlardan biridir. Cinsellik üzerinde yan etkileri engelleyen saw palmetto miktarını en fazla içeren ilaçtır. Aynı zamanda DHT’yi en etkin şekilde bloke etmektedir. Saç kökü besleyici etkisi ile de bilinen ginkgo biloba bitkisinin özü de sadece xpecia tablette bulunmaktadır.

Vitamin H-B7 Vitamini:

Saç ekim sürecinde olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir üründür. Bu olumlu etkilerinden en önemlisi saçın kalitesini ve saçın uzama hızını artırmasıdır.

Biotin tablet:

* Şok dökülme sürecinde şok dökülme miktarını azaltır.

* Şok dökülme ile dökülen saçların geri çıkma oranını artırır.

* Saçların daha kaliteli çıkmasını sağlar.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuş bir ilaç olmasına rağmen saç ekimi sonrasında çok fazla önerilmektedir. İlacın sağladığı faydalar arasında deri altındaki dolaşımın hızlanmasını, böylece kökün daha hızlı beslenmesini sağlamaktadır.

Piriorin:

Pantogar benzeri bir ilaç olmakla birlikte saç üzerinde yaptığı etkiler aynıdır. Aynı şekilde saç ekimi sonrası sıkça önerilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYİCİ ÜRÜNLER

Hair fort sprey:

Saç ekimi işlemi sonrasında en çok kullanımı önerilen üründür. Saç dökülmesini durdurup var olan saçların daha güçlü çıkmasını sağlayan prokapil içermektedir. Prokapil minoxidile gibi saç kökünün uyarırken Xpecia tablet gibi DHT’yi bloke eder. Prokapil DHT’yi engelleyen ve bununla birlikte cinsellik üzerine yan etki oluşturmadığı bilinen bir maddedir.

HGF Sprey, Promox Sprey:

Rogainin vermiş olduğu olumlu etkilerin yanı sıra DHT hormonunu bloke ettiği bilinmektedir. Ekim yapılan alanda daha önce var olan saçların kalitesini arttırarak alınacak olan sonucu daha olumlu hale getirir. Birçok saç ekim kliniği tarafından önerilmektedir.

Rogain (Spektral, Rogan, Minoxil) Sprey:

Saç ekimi yapılan bölgede cilt altındaki damarları genişleterek bu bölgenin kanlanmasını sağlamaktadır. Böylece saç ekimi yapılan alanda saçların daha iyi oksijen almasına yardımcı olur, köklerin daha iyi tutulmasını sağlar. Etkisi kullanıldığı süre içerisinde vardır ancak süre uzadıkça etki giderek azalmakta ve dökülmeyi daha çok arttırdığı bilinmektedir. Bunun nedeni saç dökülmesinin etkeni olan DHT hormonunu bloke edememesidir.

Bepantol:

Saç ekimi sonrasında ciltte oluşan kabukları yumuşatmak amacıyla yıkama öncesinde kullanılmaktadır. Yıkama yapılmadan 30-40 dk öncesinde ekilen bölgeye sürtme hareketi yapmadan sadece bastırıp çekme yöntemiyle bütün ekim alanına uygulanır. 30-40 dk bekledikten sonra ılık su ile durulanır ve şampuanlama işlemine geçilir. Ekilen saçlara faydası ya da zararı yoktur.

AĞIZDAN HAP OLARAK ALINAN İLAÇLAR

Finasterid:

Saç dökülmesi üzerinde etkili olan DHT hormonunu bloke eder. Ekilen saçlara olumla ya da olumsuz etkisi yoktur.

Dutasterid:

Finasterid gibi DHT hormonunu bloke eder. Ekilen saçlar DHT hormonuna dayanıklı oldukları için olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur. Yan etki riski fazladır.

Ginkgo Bloba:

En önemli özelliği deri altındaki damarları genişleterek bölgenin kanlanmasını sağlamaktır. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Xpecia tablet içerisinde yeteri miktarda bulunmaktadır.

ŞAMPUAN SEÇİMİ

Saç ekimi sonrası yıkama yapmak için özel bir şampuan yoktur. Medikal bir şampuan tercih etmek istenirse saç için gerekli olan biotin içeren veya DHT hormonunu baskıladığı bilinen Saw Palmetto içeren şampuanlar tercih edilmesinde fayda vardır.

Start typing and press Enter to search

×
Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?